Światło w hotelu
Tysiące ludzi podróżują po świecie zatrzymując się w hotelach. Są to podróże turystyczne lub biznesowe. Hotele zaś robią wszystko by przyciągnąć gości i uprzyjemnić im pobyt.
Dla gościa hotel powinien być w pewnym sensie namiastką domu i miejsca pracy, a czasem jednym i drugim jednocześnie. Turysta będzie oczekiwał wygód, luksusu i dobrej atmosfery, biznesmen stymulującego otoczenia podczas konferencji lub spotkań z klientami oraz relaksu po dniu wytężonej pracy. Aby sprostać tym zadaniom hotel musi wykorzystywać różnorodne środki techniczne, z których gość często nie zdaje sobie nawet sprawy. Niezwykle skutecznym środkiem dyskretnie wpływającym na odczucie zadowolenia gości hotelowych i wspomagającym całą infrastrukturę hotelową jest właściwe oświetlenie. Niezależnie od tego czy jest to mały hotelik rodzinny czy wielki hotel z setkami pokoi i apartamentów, światło jest w stanie sprawić, że gość poczuje się w nim dobrze. Gość w dom, światło w dom Niezależnie od indywidualnych wymagań i oczekiwań, z jakimi gość zjawia się w hotelu, bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jakie odniesie. Zadecyduje o nim zewnętrzne iluminacja fasady, oświetlenie parkingu, wejścia i sali recepcyjnej. Już zaparkowanie samochodu na jasno oświetlonym parkingu da gościom poczucie bezpieczeństwa. Dobrze, aby oświetlenie to pochodziło nie tylko od opraw ulicznych umieszczonych na słupach, ale także od niskich opraw słupkowych. Wydobyta z mroku bryła budynku, umiejętnie iluminowane detale architektoniczne i zachęcająco oświetlone wejście, a to wszystko w taki sposób, aby nie świecić w okna śpiącym w pokojach gościom, to ideał zewnętrznego oświetlenia hotelu. Nadmiernie jaskrawe oświetlenie, rażące wchodzących, może wywołać irytację. Ciemna recepcja nie zachęci do zatrzymania się w hotelu.
Elastyczny środek
Nowoczesny hotel to nie tylko pokoje gościnne i korytarze. To także sale konferencyjne, obiekty odnowy biologicznej,restauracje, kawiarnie i pomieszczenia zaplecza technicznego. Przebywają tu nie tylko goście, ale i pracownicy. Goście potrzebują oświetlenia o dużych możliwościach elastycznego dostosowania do potrzeb. Dla osób przyjeżdżających w interesach światło powinno być intensywne w sytuacji pracy. Ci sami goście biznesowi po skończeniu pracy i spotkań oraz turyści lub urlopowicze, przy czynnościach relaksacyjnych będą potrzebowali oświetlenia stonowanego, często miejscowego lub dekoracyjnego. Pracownikom oświetlenie musi zapewnić przede wszystkim możliwość wydajnej pracy wzrokowej. Wtedy będą mogli efektywnie obsługiwać gości. Dlatego wnętrza hotelowe wymagają umiejętnego połączenia różnych rodzajów oświetlenia o wysokiej jakości: ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego.
Pomieszczenia recepcyjne
Recepcja to miejsce pierwszego spotkania. Tu powstają pierwsze wrażenia. Należy do niej nie tylko ścisłe miejsce załatwiania formalności, ale także sąsiednia przestrzeń, wejście, miejsce oczekiwania. Obszar recepcji potrzebuje oświetlenia silniejszego niż dalsze pomieszczenia o charakterze komunikacyjnym, np. korytarze. Oprócz oświetlenia ogólnego przyda się także bezolśnieniowe oświetlenie skierowane bezpośrednio na blat recepcyjny. Przy fotelach w hallu można ustawić indywidualne, stojące lampy podłogowe, które stworzą ciepłą domową atmosferę.
Pokoje gościnne
W pokoju hotelowym gość oczekuje azylu po podróży. Powinien poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Tu nie wystarczy oświetlenie ogólne, trzeba zapewnić możliwie różnorodne i elastyczne oświetlenie. Oprócz opraw oświetlenia ogólnego potrzeba, co najmniej kilku lamp zapewniających oświetlenie miejscowe np. przy biurku lub sekretarzyku, fotelach do czytania prasy lub oglądania telewizji, a także przy łóżku. Atmosferę pokoju stworzy też oświetlenie dekoracyjne umieszczone np. nad obrazami, przy roślinach lub eksponujące ciekawe detale architektoniczne wnętrza. Szczególnie potrzebne jest także idealne oświetlenie łazienki zapewniające możliwość łatwego wykonywanie precyzyjnych czynności kosmetycznych, np. makijażu lub golenia, ale i leniwego relaksu w wannie. Wszystkie lampy powinny mieć własne wyłączniki umożliwiające gościom stworzenie indywidualnej kombinacji światła zgodnej z ich potrzebami.
Restauracja, kawiarnia
Wnętrze restauracji hotelowych to dwa światy rozdzielone wyraźną granicą. Z jednej strony, przytulne sale, gdzie spotykają się goście, z drugiej zaplecze pomieszczenia kuchenne, techniczne i magazyny. W obu tych światach światło odgrywa ogromną role, choć całkowicie różną. Po stronie gości tworzy nastrój, po stronie obsługi umożliwia i pomaga w pracy. Goście restauracji, kawiarni i hotelowego klubu oczekują nastroju odpowiedniego do sytuacji. Nastrojowa kolacja będzie wymagała romantycznego oświetlenia np. małej lampy stojącej na stoliku lub przyciemnionego światła na parkiecie. Oficjalne spotkanie biznesowe to już światło o wiele jaśniejsze, równomierne, umożliwiające dobre widzenie. Podczas hucznej karnawałowej lub weselnej zabawy światło powinno się skrzyć i mienić kolorami. Generalnie będzie więc potrzebna duża różnorodność i skalowalność systemu oświetleniowego. Zaplecze to sprawna maszyna pracująca na rzecz gości. Tu nie ma miejsca na sentymenty i błędy. Decyzje muszą być szybki i trafne. Dlatego potrzeba światła jasnego, takiego, które pozwoli na precyzyjną pracę bez zmęczenia oczu. Względy estetyczne odgrywają tu rolę drugorzędną. Kuchnia hotelowa jest strefą potencjalnie niebezpieczną. Gorące płyny, urządzenia mechaniczne i elektryczne, gładka posadzka przy niedostatecznym oświetleniu mogą być źródłem wypadków. Ważny jest zatem zarówno wysoki poziom natężenie oświetlenia ogólnego jak i dobre doświetlenie miejscowe na najważniejszych polach roboczych. Przy długotrwałej, intensywnej pracy w dużym napięciu bardzo ważne jest zabezpieczenie przed olśnieniem powodującym szybkie zmęczenie. Kuchnia wymaga też światła o dobrym oddawaniu barw, koniecznym do oceny świeżości półfabrykatów, wyglądu gotowych potraw i oceny artystycznych walorów kompozycji kulinarnych.
Zaplecze techniczne
Hotel to także wiele pomieszczeń o czysto technicznym charakterze. Pralnie, maszynownie wind, pomieszczenia systemu klimatyzacji, kotłownie i hydrofornie, wreszcie pomieszczenia socjalne dla pracowników. Wszystkie wymagają po prostu rzetelnego, dobrego oświetlenia dostosowanego do funkcji wnętrza. Najlepiej, jeśli zostanie ono zrealizowane za pomocą dobrej jakości opraw oświetleniowych wyposażonych w energooszczędne, niezawodne źródła światła.
Marek Kołakowski
brilux.pl
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Informator Oświetleniowy