Ledowe zamienniki świetlówek liniowych T8 G13
Technologia led na dobre zagościła na polskim rynku oświetleniowym. Dynamicznie rozwija się segment zamienników tradycyjnych 26-milimetrowych świetlówek T8 o trzonku G13. Początkowo ekspansję led hamowały zaporowe ceny, ale gdy rynek zaoferował źródła za kwoty rzędu 20-30 zł to możemy mówić o prawdziwej rewolucji i coraz częstszej wymianie świetlówek na tuby led.
Zamienniki świetlówek: 18 W, 36 W i 58 W
Dotychczas świetlówki T8 o długościach 60 cm (18 W), 120 cm (36 W) i 150 cm (58 W) były w wielu przypadkach podstawą oświetlenia w użyteczności publicznej a także w gospodarstwach domowych. Oprócz świetlówek T5 nie miały realnego konkurenta i następcy. Technologia led zmieniła oświetleniową rzeczywistość rewolucjonizując ten segment źródeł światła dzięki lepszym parametrom użytkowym.
Tuby led mają mniejszy pobór prądu, większą trwałość, lepszą odporność na zmienne warunki pracy. Nie zawierają niebezpiecznej dla zdrowia rtęci. Natychmiastowo zapalają się bez migotania typowego dla magnetycznych układów zapłonowych montowanych w starszych oprawach.
Dla świetlówki liniowej 18 W o długości 60 cm zamiennikiem jest tuba led T8 o mocy w przedziale 9-12 W (moc zamiennika różni się w zależności od producenta). Odpowiednik świetlówki T8 36 W 120 cm stanowi tuba o mocy rzędu 18-20 W. Z kolei świetlówkę 58 W 150 cm zastępuje led 25-30 W.
Konkretnym przykładem zamienników mogą być produkty firmy Led Company oferującej serię Standard, Szkło i Premium.
Linia Standard (gwarancja 24 miesiące) to dwa modele:
– tuba T8 9 W o długości 60 cm zastępująca tradycyjną świetlówkę T8 18 W G13
– tuba T8 18 W o długości 120 cm – zamiennik tradycyjnej świetlówki T8 36 W G13
Linia Premium (gwarancja 36 miesięcy):
– tuba T8 10 W 60 cm – zamiennik świetlówki 18 W
– tuba T8 20 W 120 cm – zamiennik świetlówki 36 W
– tuba T8 30 W 150 cm – zastępująca świetlówkę 58 W
Oddawanie barw i barwa światła
Tuby led odzwierciedlają barwy na podobnym poziomie co świetlówki więc zgodnie z normą są dopuszczone do stosowania w użyteczności publicznej, w domach oraz do celów przemysłowych.
Jeżeli chodzi o barwy światła to sytuacja jest również analogiczna. Nabywca ma do dyspozycji tuby led ze światłem ciepłym w granicach 3000 stopni Kelwina, neutralnym białym 4000 K i chłodnym białym w przedziale 5000-6500 K.
Poniżej tuba led 9 W, światło neutralne białe 4000 K
Parametry zasilania
Świetlówki liniowe T8 do zaświecenia i pracy potrzebują układów zapłonowych tzw. magnetycznych lub elektronicznych. Mankamentem starszych opraw ze wspomnianymi układami magnetycznymi (statecznik i zapłonnik) jest migotanie świetlówek przy zapalaniu, czasem przydźwięk podczas pracy oraz męczące tętnienie światła. Ponadto wszystkie świetlówki po włączeniu potrzebują dłuższą chwilę na uzyskanie nominalnego strumienia świetlnego co bardzo ogranicza stosowanie takich opraw w miejscach, w których często włącza się oświetlenie. Dodatkową przywarą opraw świetlówkowych są straty mocy na układach zapłonowych.
Straty mocy w dławiku układów zapłonowych świetlówek zależą od jakości dławika. Przykładowo według katalogu Osram dla świetlówki 18 W moc całkowita układu wynosi 30 W, dla 36 W - 46 W a dla świetlówki 58 W - aż 71 W. Zatem wymiana świetlówek T8 na tuby led to także duża redukcja strat mocy na układach zapłonowych.
Wskazanych problemów (szybkość zapalania się, straty mocy) nie ma z tubami led posiadającymi wbudowane oszczędniejsze układy zasilania, przystosowane do napięcia sieciowego 230 V. Tuby led nie potrzebują żadnych dodatkowych urządzeń ani elementów. Wystarczy dwustronne zasilanie tzn. z jednej strony tuby podłącza się fazę (L) a z drugiej przewód neutralny (N). Na rynku dostępne są też tuby led zasilane jednostronnie. Wymieniając świetlówki na led należy zwrócić uwagę na ten szczegół by prawidłowo je podłączyć.
Tuby led mogą pracować bez ograniczeń w niskich temperaturach do minus 35 stopni Celsjusza (przedział -30 ÷ +35°). Tej cechy nie mają świetlówki, których strumień świetlny znaczenie spada w temperaturach poniżej zera. Przy oświetleniu jarzeniowym konieczne było stosowanie specjalnych tzw. mrozoodpornych świetlówek wyposażonych w dodatkową próżniową izolującą powłokę.
Zatem zamiana świetlówek T8 na tuby led definitywnie rozwiązuje problem skuteczności oświetlenia w niskich temperaturach.
Wymiana świetlówek liniowych na tuby ledowe w klasycznych oprawach oświetleniowych jest prosta i nie wymaga dodatkowych nakładów. W przypadku wyrobów marki Led Company wystarczy odłączyć (pominąć) znajdujący się w oprawie układ zapłonowy (dławik i zapłonnik) podłączając fazę (L) i przewód neutralny (N) bezpośrednio do nóżek tuby led – z jednej strony przewód fazowy (L), z drugiej neutralny (N).
Autor: Stanisław Bartnik
Zobacz ofertę ledowych zamienników świetlówek T8 >>
Doradztwo techniczne i montaż oświetlenia led:
Jarosław Hryń, e-mail: jarek@lumina.sklep.pl, tel. 534 874 000
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności