Industrialne wzornictwo nie tylko dla przemysłu
Obszar zastosowania nowoczesnych, oświetleniowych opraw przemysłowych rozszerzył się w ostatnich latach na wiele innych, zwłaszcza wysokich pomieszczeń o charakterze publicznym.
Przemysł
Specyficzne warunki występujące często w pomieszczeniach przemysłowych, związane z wysokim zapyleniem, wilgotnością, drganiami mechanicznymi, a także warunkami widzenia i związanymi z tym wymaganiami oświetleniowymi, sprawiają, że oświetlenie takich obiektów wymaga doboru sprzętu oświetleniowego o specjalnych właściwościach. Dobre oświetlenie przemysłowych pomieszczeń roboczych jest nie tylko czynnikiem warunkującym wydajność pracy, ale także wpływającym na odpowiednie psychofizyczne warunki widzenia, a tym samym i bezpieczeństwo pracy. Oświetlane obiekty przemysłowe są często tak obszerne, że stosowany w nich sprzęt oświetleniowy powinien uwzględniać także racjonalizację zużycia energii elektrycznej. Wnętrza typowo przemysłowe nie muszą także być surowe i brzydkie. Ludzie przebywają w nich i pracują długotrwale. Warto zadbać o estetykę i dobre samopoczucie użytkowników.
Architektura
Okazuje się, że oprawy oświetleniowe projektowane początkowo dla typowych zastosowań przemysłowych z powodzeniem sprawdzają się także w wielu innych wnętrzach publicznych, zwłaszcza tych o nowoczesnej, surowej architekturze lub starych wnętrzach fabrycznych poddawanych współcześnie rewitalizacji i przystosowywanych do całkiem odmiennych funkcji, np. biurowych. Oprawy tego typu lub inne utrzymane w podobnej, industrialnej stylistyce są także chętnie używane w nowoczesnych wnętrzach handlowych lub w niektórych ich strefach. W dużych supermarketach, wydzielone stoiska np. z warzywami, są często oświetlane oprawami przemysłowymi lub quasi-przemysłowymi używającymi wysokoprężnych lamp metalohalogenkowych lub świetlówek kompaktowych dużej mocy. Także wiele modnych, markowych sklepów odzieżowych o wystroju utrzymanym w stylu stosuje podobne oświetlenie.
Estetyka na równi z techniką
Tak szerokie pole różnorodnych zastosowań i coraz wyższe wymagania estetyczne stają się inspiracją innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji opraw przemysłowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie rozwiązania, które nie będą tylko powieleniem dotychczasowych, prostych konstrukcji, ale swym wyglądem ożywią surowe wnętrza pomieszczeń przemysłowych, nadadzą im ciekawą formę, a tym samym poprawią komfort przebywania i pracy w tych pomieszczeniach. Dzięki swej innowacyjnej formule, z powodzeniem znajdą one również zastosowanie w oświetleniu obiektów architektonicznych, pomieszczeń handlowych czy użyteczności publicznej, które charakteryzują się coraz bardziej wyszukaną i wyrafinowaną stylistyką. Niewątpliwie związane jest to z nieustanną potrzebą przyciągania Klientów, czego w dzisiejszych czasach nie czyni już tylko szeroka gama oferowanych produktów czy usług. To właśnie oryginalnie zaprojektowane wnętrza, dzięki niepowtarzalnemu klimatowi, jaki tworzą, skupiają na sobie uwagę klientów, użytkowników, czy też wpływają na efektywność naszej pracy. Decydujące znaczenie odgrywają tutaj architekci, projektanci wnętrz oraz projektanci oświetlenia, którzy do realizacji swych oryginalnych pomysłów potrzebują profesjonalnych oraz nowoczesnych pod względem technicznym i wizualnym opraw oświetleniowych. W odpowiedzi na ich potrzeby i wymagania, będące odzwierciedleniem wymagań rynku, konstruktorzy i producenci dostarczają coraz więcej innowacyjnych rozwiązań w oprawach przemysłowych, przystosowanych do współpracy z wysokowydajnymi energetycznie źródłami światła.
Joanna Warzywoda
ELGO Lighting Industries SA
Marek Kołakowski
BRILUX SA
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Informator Oświetleniowy